Fascial Distortion Model (FDM) – jest to nowatorska koncepcja diagnostyczno-terapeutyczna leczenia bólu. Koncepcja ta powstała w latach 90-tych ub. wieku, ale szerzej zaczęła być stosowana dopiero na początku XXI wieku. Opiera się na fakcie, iż większość dolegliwości bólowych, jak też zaburzeń występujących w narządzie ruchu powstaje wskutek uszkodzenia tkanki łącznej czyli odkształceń układu powięziowego. Tkanka  powięziowa jest obecna w każdej części naszego ciała, stąd też zaburzenia powięziowe odpowiadają za bardzo wiele chronicznych jednostek chorobowych układu ruchu, jak i narządów wewnętrznych np. rwa kulszowa, przewlekłe bóle pleców, napięciowe bóle głowy, zaburzenia jelitowe itp.

FDM to bardzo skuteczna i szybka metoda leczenia bólu i przywracania sprawności – także w ostrych stanach pourazowych.  

Z uwagi na szybkość efektów technika ta ma coraz szersze zastosowanie w przywracaniu sprawności osób zajmujących się zawodowym uprawianiem sportu.  

FDM jest także dużo skuteczniejszą metodą leczenia bólu pleców (różnego pochodzenia) niż klasyczny masaż leczniczy. Techniki te z bardzo dobrymi efektami stosowane są także w leczeniu dzieci oraz osób w podeszłym wieku.