Terapia czaszkowo-krzyżowa wg dr. John’a Upledger’a polega na subtelnych technikach manipulacji w obrębie czaszki, miednicy, przepony, klatki piersiowej i kości krzyżowej w celu rozluźnienia struktur łączno-tkankowych i normalizacji przepływu płynów. Są to techniki korygujące zakłócenia rytmu czaszkowo-krzyżowego i przywracające równowagę i zdolności samoregulacyjne organizmu.

System czaszkowo-krzyżowy pełni ważną funkcję w produkcji, rozprowadzaniu i resorpcji płynu mózgowo-rdzeniowego, który gwarantuje życie, funkcjonowanie i rozwijanie się systemu nerwowego, a co za tym idzie funkcjonowanie organizmu w homeostazie.

Przy dłuższym stosowaniu TCK można skorygować wady postawy (skoliozy), dochodzi m.in. do zniesienia przykurczów mięśniowych. Regularne stosowanie TCK powoduje uwolnienie chorób psychosomatycznych oraz nadmiernych, długotrwałych negatywnych emocji, które blokują procesy leczenia. Wpływa korzystnie na wzmocnienie systemu immunologicznego.

Jest to zabieg głęboko relaksujący, zatem likwiduje się napięcia w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym.

TCK skutecznie pomaga w wielu problemach zdrowotnych: psychozy, autyzm, zaburzenia koncentracji i osobowości, nadpobudliwość u dzieci i dorosłych, stres – także przewlekły, dysleksja, bóle i zawroty głowy (także choroba Meniera), migreny, zaburzenia widzenia i słuchu, zapalenia zatok, napięcia i bóle niewiadomego pochodzenia, dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego, wady wymowy i zgryzu, zgrzytanie zębami. A także: bóle odkręgosłupowe, zapalenie korzonków, rwa kulszowa, skolioza, urazy powypadkowe.

Terapia pogłębia oddech u astmatyków, likwiduje napięciowe bóle brzucha.

Poprawia krążenie, pracę układu limfatycznego, pomaga likwidować urazy okołoporodowe.