KTP – Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa (przeciwzastoinowa) – to szereg zabiegów mających na celu likwidację obrzęków różnego pochodzenia – w tym w wyniku chorób nowotworowych. Obrzęk limfatyczny to obrzęk tkanek, którego przyczyną jest zastój chłonki wskutek niewydolności naczyń chłonnych. Zaburzenie odpływu chłonki wiąże się z faktem, że stężenie substancji w przestrzeni międzykomórkowej przewyższa zdolność układu limfatycznego do przetransportowania ich do krwiobiegu. Niewydolność układu limfatycznego może występować w wyniku niewydolności żylnej, po urazach mechanicznych, w wyniku długotrwałych procesów zapalnych, jako następstwo alergii, po wycięciu węzłów chłonnych,  wskutek ucisku naczyń lub węzłów chłonnych przez powiększone narządy wewnętrzne oraz jako skutek uboczny radioterapii. Podstawowym elementem terapii są zabiegi manualnego drenażu limfatycznego.

Innymi elementami wchodzącymi w skład KTP są: terapia kompresyjna-bandażowa, kompresja pneumatyczna, stosowanie odzieży kompresyjnej oraz terapia ruchem. Stosowanie odpowiednich technik usprawnia krążenie limfy, przeciwdziałając powstawaniu chorób wywołanych jej zastojem. Usprawnienie przepływu limfy ma pozytywny wpływ na przyspieszenie powrotu do zdrowia po przebytych chorobach zakaźnych oraz zmniejszenie i niedopuszczenie do obrzęków w wyniku chorób nowotworowych. Same zabiegi drenażu limfatycznego dają również doskonałe rezultaty jako jeden z elementów masażu wyszczuplającego i antycellulitowego.

Terapeuta jest członkiem Polskiego Towarzystwa Limfologicznego i jest wpisany na listę certyfikowanych terapeutów Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej.