Fascial Distortion Model (FDM) – jest to nowatorska koncepcja diagnostyczno-terapeutyczna leczenia bólu.

Koncepcja ta powstała w latach 90-tych ub. wieku, ale szerzej zaczęła być stosowana dopiero na początku XXI wieku. Opiera się na fakcie, iż większość dolegliwości bólowych, jak też zaburzeń występujących w narządzie ruchu powstaje wskutek uszkodzenia tkanki łącznej czyli odkształceń układu powięziowego.

Tkanka  powięziowa jest obecna w każdej części naszego ciała, stąd też zaburzenia powięziowe odpowiadają za bardzo wiele chronicznych jednostek chorobowych układu ruchu, jak i narządów wewnętrznych np. rwa kulszowa, przewlekłe bóle pleców, napięciowe bóle głowy, zaburzenia jelitowe itp.

FDM to bardzo skuteczna i szybka metoda leczenia bólu i przywracania sprawności – także w ostrych stanach pourazowych.  Z uwagi na szybkość efektów technika ta ma coraz szersze zastosowanie w przywracaniu sprawności osób zajmujących się zawodowym uprawianiem sportu.

 

Masaż tkanek głębokich (MTG) – jest to inna forma leczenia bólu oparta na terapii powięziowej.

Masaż tkanek głębokich to terapia polegająca na opracowywaniu tkanek mięśniowo-powięziowych niedostępnych przy stosowaniu masażu klasycznego czy sportowego. Dzięki tej technice możliwe jest lepsze niż dotychczas dostosowanie terapii do konkretnej jednostki chorobowej. Za pomocą tego masażu zmniejsza się stan napięcia mięśniowego i powięziowego, korygowane są wady i leczone dysfunkcje narządu ruchu. Technika ta podobnie jak FDM jest najnowszą i najefektywniejszą metodą pracy stosowaną w zapobieganiu i usuwaniu skutków uprawiania sportu wyczynowego.

FDM i MTG są także dużo skuteczniejszymi metodami leczenia bólu pleców (różnego pochodzenia) niż klasyczny masaż leczniczy. Techniki te z bardzo dobrymi efektami stosowane są także w leczeniu dzieci oraz osób w podeszłym wieku.